°  háranie

°  falošná gravidita (pripravujeme)
°  pyometra (pripravujeme)


HÁRANIE


autor: Jana Stančíková


Prvá ruja u shíb nastáva okolo 6-tich mesiacov – niekedy sa vyskytne skôr, najčastejšie však niekedy medzi 6 – 12 mesiacom veku jej života. Býva ešte obvykle slabá a nemá štandardný priebeh ako budú mať tie nasledujúce. Fenka môže mať prvé háranie veľmi slabé a o môže ho o 2-3 mesiace zopakovať – je to normálne.

Ak bude s Vami bývať fenka v byte, veľké obmedzenia Vás nečakajú a netreba sa nijak extra obávať období ruje. Fenky shiby sú veľmi čistoté a pokiaľ Vaša domácnosť nie je napevno pokrytá kobercom s dlhým svetlým vlasom, problémy sú úplne minimálne. Shiby sú veľké čistotnice, všetko po sebe spracú, neustále „opečovávajú“ a čistia. Za jedno háranie možno utriete pár kvapiek z podlahy, o ostatné sa postarajú sami.

Neodporúčame Vám používať nohavičky na háranie – jednak shibe zamedzíte prirodzenej potrebe sa čistiť, a za druhé – teplé a vlhké prostredie je ideálnou živnou pôdou pre vznik infekcií. A to je to posledné, čo si pre fenku môžeme priať. Ak ich použiť potrebujete, urobte tak len na nevyhnutnú krátku dobu.

Prakticky to vyzerá v domácnosti hárajúcej fenky tak, že

-          treba pozakrývať dekami gauč, ak jej na neho dovolíte ísť a zvykne tam odpočívať

-          kusové koberce zbalíte na dobu hárania

-          ak máte v niektorej z izieb nalepený koberec, tak do tejto izby fenku púšťať nebudete 

Podlahu je potrebné zmývať v čase ruje tak, aby na nej neostávali zbytky nejakého čistiaceho prostriedku a podlahu dôkladne vyzmývať aj čistou vodou. Shiba po sebe kvapky na zemi vylizuje a zostatkový čistiaci prostriedok by sa tak ľahko mohol dostať tam kam nepatrí.

Prvá fáza hárania sa nazýva proestrus, pošva fenky sa zdúri (zväčší, akoby napuchne), vo vaječníkoch dozrievajú folikuly, fenka má krvavý výtok a často mení aj správanie. Mnohé sú spavejšie, menej aktívne, viac túlivé, ale prejavy môžu byť skutočne rôzne. Vonku často zňuchávajú po samcoch „pesemesky“. Toto obdobie trvá cca 7 – 10 dní, strieda ho obdobie estrusu, kedy sa kvapkajúca krv mení svoju farbu a je to už obdobie samotnej ruje, folikuly praskajú, vajíčka sa uvoľňujú a  ku koncu tohto obdobia je fena pripravená na párenie. V tomto období zvykne tiež vyhľadávať samcov a má o nich sama záujem.

Často po okoloidúcich samcoch kňučia a ťahajú sa za nimi. Opatrnosť a venčenie na vodítku s dobre dotiahnutým obojkom je viac než namieste. Nasleduje fáza metestru, kedy ruja končí. Vzniká žlté teliesko, ktoré udržuje hormonálne brezivosť, sliznica maternice je dostatočne hrubá a schopná prijať oplodnené vajíčka. Ak je krytie úspešné, prechádza cyklus do gravidity, ak nie – prechádza do fázy pokoja, tzv. anestrus. Fáza proestru a estrusu sa nazýva háranie.

Nie je úplne jednoduché a jednoznačné povedať, kedy môže dôjsť u fenky k neželanému nakrytiu. Proestrus trvá obvykle 7 – 10 dní, a „rizikové“ obdobie, ktoré ho nasleduje, zvykne trvať niekde v intervale 3 – 10 dní. Na druhej strane je potrebná istá obozretnosť a sledovanie háraní (a fenkino správanie) počas dlhšieho obdobia, aby človek vedel vysledovať v akej fáze cyklu sa fenka nachádza – pretože tieto hodnoty (počty dní jednotlivých fáz) sa môžu líšiť. Kvôli plánovanému krytiu využívajú chovatelia ako indikátor správneho času krytia aj krvné testy.

Existujú spreje neutralizujúce zápach hárajúcej sučky, môžete ich použiť pokiaľ žijete a venčíte v prostredí, kde je veľa psov – ich účinnosť však nie je 100%-tná a zrejme neodradia tých najväčších casanovov, aby fenku pri venčení doprevádzali, ak je im to umožňené ; ))

Nutno povedať, že fenky, ktoré ešte nie sú pripravené na párenie, alebo je „už neskoro“, avšak sú pre psov ešte atraktívne – môžu na ich dobiedzanie a prítomnosť reagovať podráždene. Nenechajte v tom svoju fenku samú, ak je niektorý zo psov príliš dotieravý, prenasleduje Vás alebo do fenky dobiedza a je jej to nepríjemné, odožeňte ho. Fenke zároveň ukážete, že to nemusí riešiť sama a ste jej oporou.

Feny počas hárania môžu viacej piť a rozhodne viacej značia. Ak sa fenka bežne vonku vyvenčí tak, že sa vymočí 3 – 4 x, tak v období ruje je to často aj 2x toľko. Stáva sa, že odmieta potravu alebo je menej žravá. Najväčšie riziko (nakrytia) teda hrozí cca 2-3 týždne od začiatku hárania, ale aj táto hodnota môže byť kolísavá a treba ju individuálne odsledovať a poradiť sa s chovateľom. V tomto období treba teda venovať zvýšenú pozornosť funkčnosti obojkov a vodítko – nikto predsa nechce, aby sa nám pre zle utiahnuté vodítko fenka vyvliekla a došlo k nechcenému nakrytiu alebo úrazu, ak by sa tak stalo popri rušnej ulici/križovatke.

Zhruba po mesiaci od začiatku hárania môžete schovať deky a rozbaliť koberce ; )) Ak ste však prvomajiteľom fenky a zvyknete ju púšťať vonku niekedy navoľno, je lepšie si odsledovať niekoľko cyklov ruje. Ako dlho trvajú prvé dve fázy, kedy je atraktívna pre psov, kedy už nie – a tomu prispôsobiť aj režim, najmä venčenie navoľno.

Fenky hárajú približne v 6 – 7 mesačných intervaloch.

Foto: Tibor Tóth

Mohli by Vás zaujímať aj tieto témy: