Napadlo by Vás niekedy, že šteniatko Shiby pochádzajúce z bežného inzerátu na webovom portáli môže pochádzať z hrozných miest? Že jeho rodičia žijú tak, že si to človek nevie ani len dobre predstaviť


° zatvorené 24/7 v malých kotercoch

° nevenčené, nevypúšťané bez pravidelného pohybu

° nepoznajúce nič iné ako 4 steny svojho malého väzenia, koterca či klietky

° žijúce bez kontaktu s človekom, bez svojej rodiny, anonymne zatvorený v malom priestore ako králik

° bez adekvátnej zdravotnej starostlivosti či výživy, často bez vody a ako krmivo ten najhorší "šrot"... 


Otrasné prípady týrania zvierat si vie málokto spojiť so situáciou, kedy na internete hľadá ponuku šteniatok. Šteniatka Shíb sú roztomilé, krásne, zlaté... odfotené na peknom trávniku či pohovke - koho by napadlo, že za týmto šťastím na 4 labkách sa skrýva často veľké utrpenie? To však zostáva pred zrakmi budúcich kupujúcich dobre ukryté. 

Slovensko je plné temných miest, o ktorých sa nehovorí - kde žijú psy za  účelom plodenia šteniatok v otrasných podmienkach. Každý kupujúci chce, aby jeho šteniatko pochádzalo z láskavých rúk, aby vyrastalo v dobrom milujúcom prostredí, bolo o neho dobre postarané a rovnako tak o jeho rodičov. Pravda je však taká, že mnohé miesta, odkiaľ pochádzajú šteniatka bez preukazu pôvodu, ktorých inzeráty vidíte bežne na portáloch ako bazos.sk a podobné, sú presným opakom toho. Máme svedectvá od ľudí, ktorí tieto miesta navštívili a vieme, že je to to posledné miesto, odkiaľ by ste si mysleli, že pochádza Vaše roztomilé šteniatko shiby. 

Nikto z nás, čo Shiby milujeme, nechceme, aby sa šteniatka narodili za takú cenu, že jeho rodičia žijú otrasný život ako králiky v klietkach, že nie sú naplnené ich základné etologické potreby a že celý život (pre)trpia. Trpia dovtedy, dokiaľ choroba alebo smrť nie je ich vykúpením z tohto pekla - keď prestanú vedieť produkovať šteniatka - nevedia už zabreznúť (feny) alebo kryť (psy). 

Pripravili sme pre Vás stručný návod na to, aby ste sa pri hľadaní šteniatka Shiby dokázali vyhnúť týmto možným temným miestam, a hlavne - vedeli rozpoznať seriózneho chovateľa od takého, čo sa o svoje psy nestará dobre alebo ich dokonca týra. Tí nepoctiví totiž používajú množstvo trikov, aby sa to budúci kupujúci nedozvedeli, skutočne miesto chovu im neukázali a uistili ich, že práve toto šteniatko pochádza "určite" z dobrých rúk a ako shiby milujú. Takíto predávajúci (množitelia) vedia záujemcov za tie roky, čo to robia, skutočne dobre prekabátiť a tak im nikdy neukázať skutočnú pravdu o ich "chove".


Prečo o tom hovoríme takto dopodrobna? Nechráni psov a šteniatka nejaký zákon? 

Nedá sa na tých, čo chovajú psy v zlých podmienkach poslať polícia alebo kontrola? Bohužiaľ nie...AKO CHRÁNIA PSY NAŠE ZÁKONY


Na Slovensku zákony psov a miesta chovu nechránia poriadne - legislatíva sa zlepšuje, ale je stále nepostačujúca a deravá : (( Podľa nášho veterinárneho zákona a vyhlášky k nemu - psovi stačí voda, krmivo, očkovanie a koterec 2x2 (pri veľkosti psa do 10 kg). Zákon rieši iba pomerne všeobecnými formuláciami ďalšie potreby - že by "mal byť pes vypúšťaný z koterca" alebo by mali "byť naplnené jeho potreby"... Shiby žijúce 24/7 v kotercoch degenerujú, fyzicky i mentálne... ich psychika sa mení a po čase to psa úplne zlomí... Chceli by ste šteniatko z takého miesta? Stále viac Shíb v populácii na Slovensku mimo registrovaného chovu sa rodí v takýchto miestach, vykazujú nielen poruchy správania ale aj veľké zdravotné problémy. Všetko to, čo budúci kupujúci zistí až neskôr... 


Pomohli sme niekoľkým shibám, ktoré žili u množiteľov a pomohli sme im nájsť novú rodinu - množitelia ich nedali utratiť alebo boli "ochotní" sa ich vzdať. Šťastie v nešťastí? Asi... Množitelia sa ich zbavili vcelku radi preto, lebo (feny) nevedeli zabreznúť a zaberali koterec, v ktorom mohla byť iná a 2x do roka porodiť cca. 4 šteniatka - čo znamená 2 x bežná predajná cena šteniatka bez papierov 300 až 500 e = 2.400 až 4.000 e ročne zisk.


Mohli by Vás zaujímať aj tieto témy: