Pokračovanie článku nižšie pod príkladmi podozrivých ponúk.

Príklady aktuálnych ponúk šteniatok (krížencov) shiba inu, takto: údajné plemeno shiba inu mini - na obrázku sú šteniatka z jedného vrhu, šteniatko vľavo je približne štandardnej veľkosti na svoj vek, jeho súrodenec je vzrastom tretinový, pravdepodobne chorý a nesprávne vyvinutý - často je to dôsledok nezodpovedného a nekontrolovaného chovu. Takto zle vyvinuté šteniatko má sotva šancu dožiť sa dospelosti a pravdepodobne bude trpieť viacerými zdravotnými komplikáciami. Na ďalšom obrázku je ponuka, ktorej majiteľ a "odchovateľ" nevie napísať ani názov plemena správne - kúpili by ste si od takého šteniatko? Neznalosť v oblasti kynológie, genetiky, etológie a plemena ako takého je možné vidieť aj na takýchto jedincoch - ich srsť je už v šteňacom veku flakatá, medzi svetlou a napr. červenou/zlatou srsťou je presná deliaca čiara. Flakatosť (pinto color) je neželaným znakom u shíb, deliaca "hranica" medzi 2 farbami má byť pozvolná, nohy nemajú vyzerať ako s natiahnutými bielymi podkolienkami. Svetlé znaky (svetlá srsť) má svoju charakteristiku a je veľmi cenená - nazýva sa urajiro.

Ďalší podvodný typ inzerátu s ponukou šteniatok - takto dobre vyzerajúce šteniatka zrejme v reáli budúceho záujemcu nečakajú. Tá istá fotografia uvedená na ponuku šteniatok z vrhu, ktorý sa každý uskutočnil s ročným odstupom - fotografia rovnaká, zrejme "ukradnutá" z internetu. Zadávateľ raz vystupuje ako chovateľ s riadnou chovateľskou stanicou, druhý raz nie a ponúka šteniatka bez PP (preukazu pôvodu t.j. mimo oficiálneho chovu),  Samotné meno "chovateľa" je však prvým a zrejme najdôležitejším indikátorom, že s touto ponukou nie je nič v poriadku - každý seriózny chovateľ sa podpíše svojim menom a uvedie názov svojej chovateľskej stanice - je na svoju prácu hrdý a robí mu meno. Za pseudonymi sa bohužiaľ najčastejšie schovávajú tí, ktorí majú čo skrývať.

Pokračovanie článku:

Foto: Canva


Kde stretnúť shiby, ich majiteľov a chovateľov najbližšie?


AUGUST    


Medzinárodná výstava psov v Bratislave Duodanube 17. a 18. júl 2019       

Dostihová dráha Petržalka, info tu: www.duodanube.sk

Stretneme sa pri výstavnom kruhu nielen vystavujúci, ale všetci kamoši, fanúšikovia i majitelia - pridajte sa.

         

Cvičíme shibu - 10. stretnutie majiteľov shíb pod vedením českých chovateľov pani Jany Svobodovej a pána Jána Čecha o tom, ako sa naučiť "dohodnúť" so svojou shibou. Zúčastniť sa môžu majitelia so svojou shibou, ako aj majitelia iných japonských plemien či záujemci o toto plemeno, ktorí ho chcú zodpovedne spoznať bližšie. Na praktickom seminári sa riešia otázky k výchove, socializácii, manipulácii so psom (nácvik veteriny), pomoc pri príprave na výstavu, poslušnosť a všetky ďalšie otázky či problémy, ktoré zaujímajú účastníkov. Seminár sa koná v sobotu 31. augusta 2019 v Brne - viac info v tomto LINKU   


SEPTEMBER 


AGILITY PRE SHIBY: v piatok podvečer o 17.00h sa uskutoční 3-hodinová prvá lekcia agility pre naše shibky. 5 párov (človekopes ; )) sme si dohodli súkromnú lekciu so skúsenou inštruktorkou na cvičisku Hafík v Bratislave-Vinohrady. Nestaneme sa asi majstrami tohto psieho športu, shiby sú však veľmi šikovné, mnoho ľudí sa v zahraničí venuje agility práve so shibou, keď ich to nadchne - vie sa z toho stať pre nich úžasná vec. Unavia sa pri nej nielen fyzicky, ale aj psychicky - zapájať totiž musia poriadne aj svoju múdru hlavičku : )) Pokiaľ sa chcete pridať ako diváci, 2-3 ľudí pokojne prijmeme.    


...v septembri pripravujeme ešte lekciu Hersenwerku, čo sú hlavolamy pre psov pod vedením skúsenej inštruktorky, ktorá sa o.i. venuje výchove asistenčných a vodiacich psov. Zamestnať psíkovi hlavu je fantastická vec - sú bystré, dokážu nad riešením nejakého problému stráviť veľmi dlhý čas, nikdy sa nevzdávajú a chcú víťaziť ; )) psie hry a hlavolami sú pre nich ako stvorené. Toto stretnutie bude určené malej partii psov (cca 4 - 6 psov), bude sa konať v Bratislave alebo blízkom okolí. Pokiaľ sa chcete prísť na shiby pozrieť ako divák a trocha ich bližšie spoznať - je to možné, kontaktujte nás na info@shibainuslovakia.sk                              

                                      

       

TEST


Vyskúšajte si s nami malý test, ktorý Vám vo výsledku napovie, či je pre Vás shiba tou správnou voľbou a či ste Vy tou správnou voľbou pre ňu! : ))


1.       Povedali by aspoň 5-ti ľudia z Vášho blízkeho okolia, že ste dosť "dosť trpezlivý" človek?

2.       Kontrolná otázka: Teda nestáva sa Vám často, že by ste často vybuchli alebo stratili nervy? ; ))

3.       Dokážete akceptovať, že na to, aby bolo „po vašom“ bude treba vynaložiť viac umu a kreativity?

4.       Akceptujete, že vás pes nebude slepo nasledovať bez toho, aby bol jeho rešpekt a dôvera  

          podložený istými kvalitami Vašej osobnosti?

5.       Ste okej s tým, že možno nikdy nebudete vedieť pustiť psa navoľno? A ak ho budete chcieť mať aj navoľno, bude to stáť vcelku náročný a trpezlivý tréning, ktorý sa nikdy neskončí?


6.       Ste okej s tým, že psík Vám niečo možno každý deň vyvedie a bude testovať vašu trpezlivosť a vynaliezavosť?

7.       Budete si vedieť poradiť s prípadným zvýšeným loveckým pudom psa a tým pádom aj napriek natrénovanému dobrému privolaniu ho nebudete môcť v lese pustiť navoľno?

8.       Počítate s tým, že výchova psa zaberie v prvom roku značnú časť Vašej mentálnej energie a bude sa musieť toho naučiť možno viac Vy než samotný pes? 

DSC_4781jpg
Foto: Saskia.photography


9.      Dokážete pri trochu horšej konštelácii žiť s tým, že Váš pes neznesie často iných psov najmä samci – samcov?

10.    Žijete v prostredí, ktorí je priateľské ku psom?

11.   Nebude Vám vadiť 2x ročne (niekedy nepravidelne a dlhodobo) padajúca podsada? Bude sa Vám chcieť denne počas výmeny podsady psa vyčesávať a vysávať? Vysávať aj 2x denne... ; ))

12.   Nevadí Vám, že Váš pes (aspoň prvú tretinu života) uprednostní sa na Vás pozerať obďaleč než sa u Vás túliť? 

13.   Nebude Vás otravovať, že Vás ľudia na ulici budú neustále oslovovať a pýtať sa, či je to: malý Hatchiko, šteňa huskyho, kríženec s líškou, šteniatko akity a tak podobne? ; ))


Ste v pohode s tým, že si z Vás váš chytrý pes urobí občas srandu? : ))Pod fotkou posledná bonusová otázka!


DSC_0906jpg
Foto: Saskia.photography

14.   Ste pripravený na častý pohľad psa, ktorý nehovorí „čo môžem urobiť pre Teba (pán môj)?“ ale „čo môžeš urobiť pre mňa (shibu) pán môj?“ : ))Ak ste aspoň na polovicu otázok odpovedali „áno“, je veľká šanca, že na život s „malým veľkým samurajom“ máte správne očakávania a ste dobre pripravený. V opačnom prípade je lepšie rozhodnutie o kúpe šteniatka ešte zvážiť. Shiba Vás totiž rada otestuje do „špiku kosti“ a to s úsmevom na tvári ; ))

Druhú časť „úspechu“ má teda v rukách každý nový majiteľ už sám. Práve tu sa snažíme všetkým milovníkom shíb podať pomocnú ruku – nielen pomôcť s nájdením identifikovaním vhodného chovateľa, od ktorého je dobré si zadovážiť šteniatko, ale sústredíme sa v ďalšej časti na to, aby boli majitelia shíb dostatočne vybavení po vedomostnej stránke ako svojho psa vychovať, ako s ním správne a zrozumiteľne komunikovať, ako dosiahnuť aby nás náš psík rešpektoval a dôveroval nám - čiže ako dosiahnuť dobrý život so svojim psíkom a pre svojho psíka.

 

INÉ OČAKÁVANIA NA PSA – INÉ NÁROKY NA PSA

Je na budúcom majiteľovi shiby, aby si vnútorne zodpovedal otázku, čo od spolužitia so psíkom očakáva, koľko má času a síl venovať sa výchove a socializácii - a skonfrontovať svoje očakávania a predstavy so skúsenosťami ostatných majiteľov shíb, ktorí majú praktické niekoľkoročné skúsenosti. Stretnúť ich môžete v našej facebookovej shibej skupine - kliknite TU.


Foto: Marika Mydlová Szabóová
received_400168530424386jpeg

Mohli by Vás zaujímať aj tieto témy: